Aktualności 


 

 

 

 


 

 

Od 1 października 2017 r. zmieniają się miejsca udzielania nocnej i świątecznej pomocy medycznej.   Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, placówki medyczne, którym 30 września 2017 r. wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą czynne do godz. 8.00 w dniu 1 października (niedziela) – w naszym przypadku to Centrum Medyczne POLMED w Starogardzie Gdańskim.

Nowe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej będą realizować świadczenia od niedzieli 

1 października, od godz. 8.00. Najbliższym takim punktem będzie: 

 

KOCIEWSKIE CENTRUM ZDROWIA

UL. JÓZEFA BALEWSKIEGO 1

                    83-200 STAROGARD GDAŃSKI                     

(nr telefonu 58 774 96 80)

 

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Pełna lista podmiotów z województwa pomorskiego dostępna jest tutaj:

 

http://www.nfz-gdansk.pl/aktualnosci/dla-pacjenta/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna,5976 

 


 

 

 

Gminny Ośrodek Zdrowia w Skarszewach informuje, że w dniu 15 września 2017 r. została rozwiązana umowa o udzielanie świadczeń zdrowotnych z lek. med. Tomaszem Mienikiem.

W związku z powyższym, prosimy o ponowne składanie deklaracji wyboru lekarza rodzinnego w naszej placówce. Szczegółowe informacje udzielane są w rejestracji ogólnej GOZ w godzinach 7.30-18.00.

 

Aktualnie prowadzone są starania w celu zakontraktowania nowego specjalisty, a do tego czasu personel Gminnego Ośrodka Zdrowia dołoży wszelkich starań, aby zaistniałe zmiany były jak najmniej uciążliwe dla pacjentów.

 


 

 


 

KONKURS OFERT NA UDZIELANIE ŚWIADCZE ZDROWOTNYCH

 


 

 

 


 

 


 


 Wzrost liczby zachorowań

Połowa lutego to czas kiedy w naszym rejonie wzrasta liczba zachorowań. Tak było w ubiegłym roku, i tak niestety dzieje się teraz. Od początku lutego lekarze Gminnego Ośrodka Zdrowia w Skarszewach przyjęli w sumie blisko dwa tysiące pacjentów. Szczególnie dużo zachorowań notuje się wśród dzieci. Sytuację nieco utrudnia fakt, że do końca tygodnia skorzystać będzie można tylko z porad dr Teresy Hełminiak-Chudzińskiej. Druga z pediatrów wróci do pracy w najbliższy poniedziałek, więc od przyszłego tygodnia dostępność do lekarzy z pewnością ulegnie poprawie. Do tego czasu, w pilnych przypadkach, pomocą służyć będą pozostali lekarze naszego ośrodka.

Aby ustrzec się przed grypa czy przeziębieniem, przedstawiamy kilka prostych, ale bardzo skutecznych rad.

- Często myć ręce, zwłaszcza po wizycie w miejscach publicznych,

- nie dotykać oczu, ust i nosa brudnymi rękoma,

- często wietrzyć pomieszczenia w których przebywamy,

- stosować preparaty zwierające witaminę C i rutynę,

- jeść dużo warzyw i owoców, w tym czosnek, który chroni przed infekcjami,

- o ile to możliwe unikać kontaktów z chorymi.

 

 


 

 Nowy specjalista w GOZ

Od 22 września br. poszerzony zostanie zakres działalności Gminnego Ośrodka Zdrowia w Skarszewach. Tego właśnie dnia rozpocznie działalność Poradnia Dermatologiczna. Planuje się, że lekarz specjalista przyjmować będzie pacjentów dwa razy w miesiącu, jeżeli jednak potrzeby mieszkańców będą większe, częstotliwość pracy poradni może zostać zwiększona. Aby skorzystać z porady specjalisty niezbędna jest wcześniejsza rejestracja. Lekarz przyjmować będzie w czwartki od godz. 13.

Gminny Ośrodek Zdrowia w Skarszewach, jak na razie nie posiada kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na tego typu działalność (NFZ proces kontraktacji na Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną przeprowadzi najprawdopodobniej w drugim kwartale 2017 r.). W trosce o zdrowie i komfort naszych mieszkańców podjęto jednak starania, aby dostępność do dermatologa zapewnić już teraz. Do czasu pozyskania kontraktu korzystanie z poradni będzie odpłatne, jednak proponowane ceny wizyty nie powinny w znaczący sposób obciążać kieszeni pacjentów. Należy jednak zaznaczyć, że z usług Poradni Dermatologicznej skorzystać będą mogli tylko pacjenci naszego ośrodka.

_________________________________________________________________________________

Wzmocniona opieka pediatryczna

Wraz z początkiem sierpnia pracę w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Skarszewach rozpoczęła dr Teresa Hełminiak-Chudzińska, pediatra z wieloletnim doświadczeniem. Bez wątpienia jest to świetna wiadomość dla najmłodszych pacjentów i ich rodziców. Nic w tym jednak dziwnego, bowiem zatrudnienie nowej specjalistki z pewnością przyczyni się do zwiększenia dostępności do lekarza. Co niezmiernie istotne, dr Hełminiak-Chudzińska przyjmować będzie codziennie - w poniedziałki i wtorki w godz. 8-14, natomiast w środy, czwartki i piątki w godz. 12-18.

 

 

_________________________________________________________________________________

 

 

 INFORMACJA POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

 

 

__________________________________________________________________________________

 

 

_________________________________________________________________________________

 

 

_________________________________________________________________________________

 

 

_________________________________________________________________________________

 

Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia w Skarszewach.

Na przybyłych Mieszkańców, w piękny wiosenny dzień czekały bezpłatne konsultacje z zakresu pulmonologii, gastroenterologii oraz dietetyki. Oprócz tego badania cytologiczne, pomiary ciśnienia i stężenia glukozy.

W przygotowanych przez organizatora atrakcjach uczestniczyły również dzieci. Pokaz udzielania pierwszej pomocy przez Ratownika Medycznego Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim Patryka Ronczkowskiego cieszył się wielkim zainteresowaniem. Nasi najmłodsi Mieszkańcy mieli okazję nauczyć się podstawowych zadań przy udzielaniu pierwszej pomocy. Podobnie jak zajęcia z P. Anną Wejer z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku, gdzie dzieci za uczestnictwo w konkursach zostały nagrodzone upominkami.

Nie zabrakło również części artystycznych przygotowanych przez Niepubliczne Przedszkole „Aniołek” w Skarszewach. Zaprezentowało się również Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze. Natomiast dla fanów motoryzacji organizator przygotował prezentację radiowozu Policji oraz wozu Straży Pożarnej.

Podczas imprezy można było także skosztować pysznych przekąsek przygotowanych przez KGW Nowy Wiec.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenie fotorelacji z wydarzenia.

 

 

_________________________________________________________________________________

 


 

7 kwietnia przypada Dzień Zdrowia, święto to jest obchodzone od 1950 r. w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. W tym roku do akcji przyłącza się również Gminny Ośrodek Zdrowia w Skarszewach.

Z myślą o mieszkańcach przygotowaliśmy specjalny program, w ramach którego będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich. Radą służyć będą doświadczeni specjaliści z zakresu pulmonologii i gastroenterologii. Dodatkowo będzie można skorzystać z porad dietetyka, sprawdzić ciśnie oraz dokonać pomiaru stężenia glukozy. Warto odwiedzić naszą imprezę także z innego powodu, w programie zaplanowaliśmy bowiem naukę udzielania pierwszej pomocy. Taką wiedzę powinien posiadać każdy, więc dzięki pokazom ratownika medycznego będzie można przypomnieć sobie, jak postępować w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. O podniebienia gości zadbają panie z KGW w Nowym Wiecu, które zaprezentują zdrowe regionalne przysmaki. Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkursy z nagrodami.

Dodajmy, że ze względów bezpieczeństwa tego dnia parking GOZ będzie nieczynny.

 

_________________________________________________________________________________

Poradnia Kardiologiczna już działa

Poszerzono zakres działalności Gminnego Ośrodka Zdrowia w Skarszewach, otwarto bowiem długo oczekiwaną w naszej gminie Poradnię Kardiologiczną. Póki co lekarz specjalista przyjmować będzie pacjentów dwa razy w miesiącu, jeżeli jednak potrzeby mieszkańców będą większe, częstotliwość pracy poradni zostanie zwiększona.

Gminny Ośrodek Zdrowia w Skarszewach jak na razie nie posiada kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na tego typu działalność (NFZ proces kontraktacji na Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną przeprowadzi najprawdopodobniej w drugim kwartale 2017 r.). W trosce o zdrowie naszych mieszkańców podjęto jednak działania, aby dostępność do kardiologa zagwarantować. Do czasu pozyskania kontraktu korzystanie z poradni będzie odpłatne, jednak proponowane ceny wizyty nie powinny w znaczący sposób obciążać kiszeni pacjentów. Należy jednak zaznaczyć, że z usług Poradni Kardiologicznej skorzystać będą mogli tylko pacjenci naszego ośrodka.

Przypomnijmy, wcześniej do ośrodka trafiła już bieżnia do prób wysiłkowych oraz aparaty Holter. Koszt tych zakupów to 45 tysięcy złotych.

Na zdjęciu pierwsza pacjentka poradni Ewa Wołoszyk oraz dr Kazimierz Olszewski i Marcin Modrzejewski.

_________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________________

 

 

 

_________________________________________________________________________________

 

 

Mieszkanki Miasta i Gminy Skarszewy – zapraszamy na badania cytologiczne w ramach Programu Profilaktyki Szyjki Macicy!

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Mając na uwadze te słowa, ale też troskę o zdrowie i komfort życia kobiet, Pomorski NFZ oraz Gminny Ośrodek Zdrowia w Skarszewach zapraszają na bezpłatne profilaktyczne badania cytologiczne. Akcja skierowana jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ostatnich 36 miesiącach nie miały wykonywanego badania w Programie.

Dla uzmysłowienia problemu warto posłużyć się danymi NFZ. Rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce. Rocznie choroba ta dotyka ok. 4,4 tys. kobiet. Rocznie ok. 1730 Polek umiera z tego powodu. Celem programu jest zmniejszenie umieralności kobiet na raka szyjki macicy w szczególności poprzez wykrywanie stanów przedrakowych oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy i wprowadzenie na terenie całego kraju jednolitego modelu postępowania diagnostycznego. W wyniku przeprowadzenia badania cytologicznego można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie.

Badania są wykonywane codziennie, wymagana jest wcześniejsza rejestracja w Gminny Ośrodku Zdrowia w Skarszewach pod nr telefonu 58 588 27 38.

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Wzmocniona opieka pediatryczna

 

Mamy świetną informację dla rodziców, a właściwie dla ich dzieci. Od dziś (9 października) łatwiejszy będzie dostęp do pediatrów – do grona obecnie pracujących w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Skarszewach specjalistek, dołącza kolejna. Pracę w naszym Ośrodku rozpoczyna lek. med. Katarzyna Pietrzyk-Szymczak. Pani doktor przyjmować będzie dwa razy w tygodniu – w poniedziałki w godz. 14-17 oraz piątki w godz. 13-16.

Przy okazji przypominamy również, że w najbliższy poniedziałek (12 października) lek. med. Ewelina Trafalska przyjmować będzie w godz. 8-14.

 

_________________________________________________________________________________

 

Rejestracja także przez internet

 

Miło nam poinformować, że wraz z początkiem października Gminny Ośrodek Zdrowia w Skarszewach uruchomił system rejestracji internetowej. Tak więc do tradycyjnych metod, doszła kolejna, która w założeniu ma ułatwić i usprawnić proces rejestracji.

- Takie rozwiązanie to pomysł, dzięki któremu chcemy zmniejszyć kolejki w rejestracji – mówi Marcin Modrzejewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia w Skarszewach. – Póki co, tą drogą do każdego z lekarzy będzie mogło zarejestrować się po pięć osób dziennie. Korzystając z okazji, chcę zaznaczyć, aby do pediatrów rejestrować tylko chore dzieci. Dzieci zdrowe na szczepienia i bilanse proszę umawiać telefonicznie bądź osobiście.

Aby skorzystać z rejestracji internetowej należy odwiedzić stronę www.goz.skarszewy.pl i wejść w odpowiednią zakładkę, a następnie postępować zgodnie z instrukcją.

Pierwszą pacjentką, która skorzystała z nowego rozwiązania była Angelika Kopiszka ze Skarszew.

- Uważam, że rejestracja internetowa to bardzo dobry pomysł – mówi Angelika Kopiszka. – To po prostu wygoda i oszczędność czasu.

 

 

_________________________________________________________________________________

 

 

Zmiany w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Skarszewach

 

„Utwardzenie terenu i remont ogrodzenia przy budynku Gminnego Ośrodka Zdrowia w Skarszewach” – to nazwa zadania, które rozpoczęło się 21 września 2015 r. Wykonawca prac został wyłoniony w drodze przetargu nieograniczonego, do którego stanęło w sumie siedem firm.

- W ramach prac zmodernizowana zostanie część placu za budynkiem ośrodka, którego powierzchnia wynosi około 1000 m. kw. – mówi Marcin Modrzejewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia w Skarszewach. - Teren utwardzony będzie kostką brukową, w ten sposób chcemy po prostu ujednolicić nawierzchnię i usystematyzować miejsca postojowe. Remontu wymaga też ogrodzenie od strony frontowej ośrodka, i to również wzięliśmy pod uwagę.

Termin realizacji zadania to maksymalnie dwa miesiące. W czasie trwania prac wjazd na teren ośrodka nie będzie możliwy.

- Gminny Ośrodek Zdrowia to nasze wspólne dobro, o które należy dbać – mówi Jacek Pauli, burmistrz Skarszew. – Planowane inwestycje to najlepszy dowód, że właśnie tak się dzieje. To na razie pierwszy etap zmian, w najbliższym czasie zakupiony zostanie także nowy sprzęt medyczny, który pozwoli na zwiększenie zakresu usług.